RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Ruiny zamku pruchnickiego

Pruchnik to małe miasto w powiecie jarosławskim, słynące przede wszystkim z zabytków architektury drewnianej. W sąsiedztwie drogi powiatowej do Przemyśla, nad rzeką Mleczka znajdują się ruiny starego zamku obronnego - sporych rozmiarów baszta z częścią mieszkalną /do 2007 roku zamek leżał na terytorium wsi Węgierka/.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z końca XV wieku kiedy to Rafał Pruchnicki buduje we wschodniej części dóbr dwór. W II połowie XVI wieku zamek przechodzi w ręce rodu Pieniążków. Wznoszą oni nowy zamek - najprawdopodobniej w miejscu zamku Pruchnickich - nadają mu też charakteru obronnego. Historia zamku nie jest do końca poznana. Końcem XVIII wieku zamek spłonął i nie został już całkowicie odbudowany. Właścicielami zamku byli m.in Siemianowscy, Józef Morawski, Magdalena Dzieduszycka, Szembekowie i Mycielscy.  

Do dziś przetrwał fragment zachodniego skrzydła zamku. Przede wszystkim czterokondygnacyjna baszta o średnicy 12m, z licznymi okienkami strzelniczymi. Stan ruin jest fatalny, pomimo zabezpieczenia baszty metalową opaską. Okna i drzwi zostały zabite deskami.

Literatura:
Pruchnik
Zamek w Węgierce
Wyniki badań archeologicznych w Węgierce

Dojazd:

Ruiny zamku znajdują się przy drodze powiatowej nr. 881 do Przemyśla - ok 100m za skrętem do wsi Węgierka jadąc od Pruchnika. Obok pozostałości zamku pruchnickiego są zabudowania mieszkalne. Do baszty prowadzi krótka droga szutrowa.


Pokaż Zamek pruchnicki na większej mapie

O autorze
Magda Chudzik
Autor: Magda Chudzikwww: http://www.magdachudzik.pl
Grafik komputerowy w zawodu, fotograf po godzinach, fizyk techniczny z wykształcenia, fanka nowych technologii i dobrej publicystyki w wolnym czasie. Lubi tworzyć i pracować kreatywnie. Fascynuje ją minimalizm i forma w otaczającym świecie, których poszukuję od początku swojej przygody z fotografią w 2010 roku. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych oraz 2 autorskie wystawy z fotografii krajobrazowej.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska