RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Ruiny zamku pruchnickiego

Pruchnik to małe miasto w powiecie jarosławskim, słynące przede wszystkim z zabytków architektury drewnianej. W sąsiedztwie drogi powiatowej do Przemyśla, nad rzeką Mleczka znajdują się ruiny starego zamku obronnego - sporych rozmiarów baszta z częścią mieszkalną /do 2007 roku zamek leżał na terytorium wsi Węgierka/.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z końca XV wieku kiedy to Rafał Pruchnicki buduje we wschodniej części dóbr dwór. W II połowie XVI wieku zamek przechodzi w ręce rodu Pieniążków. Wznoszą oni nowy zamek - najprawdopodobniej w miejscu zamku Pruchnickich - nadają mu też charakteru obronnego. Historia zamku nie jest do końca poznana. Końcem XVIII wieku zamek spłonął i nie został już całkowicie odbudowany. Właścicielami zamku byli m.in Siemianowscy, Józef Morawski, Magdalena Dzieduszycka, Szembekowie i Mycielscy.  

Do dziś przetrwał fragment zachodniego skrzydła zamku. Przede wszystkim czterokondygnacyjna baszta o średnicy 12m, z licznymi okienkami strzelniczymi. Stan ruin jest fatalny, pomimo zabezpieczenia baszty metalową opaską. Okna i drzwi zostały zabite deskami.

Literatura:
Pruchnik
Zamek w Węgierce
Wyniki badań archeologicznych w Węgierce

Dojazd:

Ruiny zamku znajdują się przy drodze powiatowej nr. 881 do Przemyśla - ok 100m za skrętem do wsi Węgierka jadąc od Pruchnika. Obok pozostałości zamku pruchnickiego są zabudowania mieszkalne. Do baszty prowadzi krótka droga szutrowa.


Pokaż Zamek pruchnicki na większej mapie

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska