RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Ruiny warownego zespołu klasztornego Karmelitów Bosych położone są na jednym ze wzgórz zwanym Marymontem, nad malowniczą Osławą w Zagórzu. Fundatorem kościoła p.w. Zwiastowania NMP z Góry Karmel i klasztoru był wojewoda wołyński Jan Franciszek Stadnicki, właściciel pobliskiego Leska. W centrum zespołu klasztornego otoczonego murem, mieścił się kościół i klasztor. Przy klasztorze otoczonym krużgankami, z basztą w jednym z narożników, mieścił się dziedziniec, studnia i brama.  W murze zachodnim znajdowała się brama główna, pomieszczenia mieszkalne oraz miejsce dla furtiana. Do kompleksu klasztornego należało także forysterium (dom dla ważnych gości), kordegarda (wartownia) oraz poza murami szpital dla weteranów wojennych.  Kościół zbudowany w stylu barkowym nawiązywał do rzymskiej świątyni Ojców Jezuitów Il Gesu, z dwoma wieżami przy prezbiterium.

Pierwsze znaczne zniszczenia budynków miały miejsce pod koniec XVIII wieku. W trakcie Konfederacji Barskiej, w 1772 roku, wojska rosyjskie oblegały klasztor. W wyniku prowadzonych działań wojennych wybuchł pożar, który znacząco zniszczył zabudowania klasztorne. Mimo, że budynki udało się odbudować, zespół klasztorny już nigdy nie wrócił do swojej świetności.

Najtragiczniejszy w skutkach pożar miał miejsce w 1822 roku kiedy to całkowicie spalił się dach kościoła i klasztoru. Po tym, w 1897 roku zlikwidowano dom zakonny a majątek klasztoru przejęło państwo. Ocalałe zabudowania niszczały aż do 1957 roku kiedy to kuria diecezjalna w Przemyślu przekazała majątek Karmelitom. Ci podjęli próby odbudowania klasztoru i kościoła. Udało się im m.in. usunąć roślinność z murów i odbudować dach kordegardy. W 1962 roku, po śmierci głównego koordynatora i orędownika odbudowy z ramienia Oo. Karmelitów o. Jana od MB z Góry Karmel przerwano prace budowlane a majątek przejął skarb państwa.

Popadający w całkowitą ruinę klasztor zaczęto uporządkowywać dopiero po 1989 roku. Pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odbudowano wieżę, wzmocniono prezbiterium. Na cokół przed frontem kościoła powróciła figura Matki Bożej Szkaplerznej. Do dziś zachowały się pozostałości kościoła, klasztoru, zabudowań mieszkalnych, kordegarda otoczone murem obronnym. We wnętrzu kościoła znajdziemy jeszcze fragmenty iluzjonistycznych fresków. Niestety obiekt jest otwarty co przyczynia się do powstawania kolejnych zniszczeń m.in. popisanych murów i fresków przez wandali. 

Do kościoła wróciło także życie religijne. Wzdłuż drogi prowadzącej do klasztoru umieszczono stacje Drogi Krzyżowej "Nowego Życia" /każda rzeźba wykonana przez innego artystę związanego z regionem/. Na terenie samego kompleksu umieszczono ostatnią, XIV stację. Odbywają się tam także nabożeństwa majowe oraz Msza Święta w dzień święta Matki Bożej Szkaplerznej.

Literatura:
UMiG Zagórz
Sanktuarium Matki Nowego Życia, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagórzu

Dojazd i dojście

Ruiny klasztoru znajdują się przy ul. Klasztornej 39, około 1 km od Sanktuarium Matki Nowego Życia w Zagórzu (ul. Piłsudskiego 137). Na ul. Klasztornej obowiązuje zakaz wjazdu - wygodny parking znajduje się pod sanktuarium. Początkowo droga asfaltowa prowadzi do góry wzdłuż domów, następnie utwardzona do samych murów zespołu klasztornego. 

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska