RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Pałac w Sieniawie

Sieniawa to miejscowość leżąca przy drodze Leżajsk-Jarosław. Warto ją odwiedzić ze względu na XVIII-wieczny pałac w stylu późnobarokowym, położony w pięknym parku. Zbudowany przez Adama Mikołaja Sieniawskiego, w późniejszym czasie przebudowany przez ród Czartoryskich.

Początki tego miejsca sięgają XVIII wieku, kiedy to hetman Sieniawski zapoczątkował istnienie parku i znajdującej się w nim pomarańczarni. Z biegiem czasu zaczęto ją nazywać pałacem letnim.

W czasie I wojny światowej książę Adam Ludwik Czartoryski zorganizował w pałacu zakaźny szpital polowy dla austriackich żołnierzy. Niestety pałac uległ zniszczeniu a sam książę zamieszkał w drewnianym dworku obok. Późniejszy remont pałacu przerwała II wojna światowa.

Praktycznie do końca XX w. pałac popadał w ruinę. Był okradany a strażacy odbywali w nim ćwiczenia pożarnicze. Dopiero nowy właściciel - przedsiębiorstwo "Iglopol", odbudował pałac.  W latach dziewiędziesiątych XX w. pałac i obejście stało się własnością AWRSP (Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa) która doprowadziła pałac do dzisiejszej świetności.

Sieniawski pałac będąc jednym z centrów galicyjskiego życia politycznego, gościł wiele znamienitych osobowości m.in. Tadeusza Kościuszkę, cara Aleksandra I oraz Juliusza Kossaka, który na pamiątkę zostawił namalowany przez siebie obraz przedstawiający pałac.

Dziś w pałacu książęcym mieści się hotel, w oficynie dworskiej restauracja. W parku oprócz pięknych starych drzew znajduje się stadnina koni, korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki.

    Literatura:
  1. pl.wikipedia.org | Pałac w Sieniawie
  2. sieniawa.net

Test i fotografie: Kinga Bielecka | fbpage

O autorze
Autor: Kinga Bielecka

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska