RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL
pustelnia

Pustelnia św. Jana z Dukli

Na Zaśpicie - jednym ze szczytów Beskidu Niskiego (we wschodniej części Beskidu Dukielskiego) zlokalizowane jest popularne miejsce pielgrzymkowe i turystyczne. To właśnie w lasach okolic Dukli (w okolicy Trzciany) znajduje się pustelnia św. Jana z Dukli gdzie według tradycji, w XV wieku, prowadził pustelnicze życie. 

Pierwszy kościół wraz z domem dla pustelnika stanął na wzgórzu w 1769 roku, po beatyfikacji przez papieża Klemensa II w 1733 roku. Obecny murowany kościół został wybudowany na początku XX wieku po pożarze drewnianego kosciółka i pustelni pod koniec XIX wieku. W grocie skalnej świątyni znajduje się cudowne źródełko św. Jana, którego woda - jak wierzą przybywający wierni - przynosi ulgę nie tylko duchowi ale i ciału. 

Wzdłuż drogi prowadzącej do tego miejsca kultu poprowadzono drogę krzyżową. Na jej początku znajdziemy fragment z ołtarza, którzy stanął w Krośnie na czas wizyty Jana Pawła II.

Literatura:

Dojazd i dojście

Pustelnia znajduje się w okolicy wsi Trzciana pod Duklą, ok 1,5 kilometra od międzynarodowej drogi Dukla-Barwinek. Do pustelni prowadzi asfaltowa droga, na końcu której jest duży, wygodny parking.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska