RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Cerkiew pw. św. Mikołaja w Hoszowie

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Hoszowie /obecnie kościół rzymskokatolicki pw. bł. Bronisławy/ położona jest na małym wzniesieniu w małej wsi Hoszów w gminie Ustrzyki Dolne, w powiecie bieszczadzkim. Drewniana świątynia została wzniesiona w 1931 roku w miejscu cerkwi z XVIII wieku.

W 1951 roku cerkiew została opuszczona a jej wierni zaczęli uczęszczać na nabożeństwa do pobliskiego Jasienia /obecnie Jasień to część Ustrzyk Dolnych/. W 1970 roku cerkiew przejął kościół rzymsko-katolicki. Dziś świątynia jest kościołem filialnym parafii i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Bieszczad w Ustrzykach Dolnych, którym opiekują się księża michalici.

Cerkiew leży na trasie Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego. Jest atrakcją trasy ustrzycko-leskiej.

Dojazd do Hoszowa

Z Rzeszowa do Hoszowa jest ok 120 km, główna droga jest dobrze utrzymana /trasa Rzeszów - Domaradz - Brzozów - Sanok - Zagórz - Ustrzyki Dolne/.  W Usztrzykach Dolnych skręca się na drogę wojewódzką nr 896 prowadzącą w wysokie Bieszczady. Do Hoszowa można dostać się także bezpośrednio autobusem /linie obsługuje Veolia Sanok/.


Pokaż Hoszów na większej mapie

Poniżej cerkiew późną jesienią:

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska