RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL
bokeh

Bokeh to rozmycie obiektów na fotografii znajdujących się poza głębią ostrości. Dzięki odpowiedniemu doborowi obiektywu, przysłony i odległości, główny motyw zdjęcia zostaje wyodrębniony z tła. W ten sposób możemy zrobić zdjęcie, w którym wszystko co nie jest istotne dla naszej fotografii znajduje się po za strefą ostrości i nie będzie odwracać uwagi widza od wiodącego tematu.

Raw czy jpg

Większość aparatów cyfrowych, w tym także kompaktowe, oferuje do wyboru kilka opcji zapisu – różne wielkości i jakość obrazu oraz format plików .jpg lub raw.

Każdy obiektyw charakteryzuje dana ostrość, będąca wyznacznikiem jakości obrazu, który możemy za jego pomocą otrzymać. Im lepsza ostrość tym więcej szczegółów materiał światłoczuły (matryca, negatyw, diapozytyw) będzie w stanie zarejestrować. Należy jednak pamiętać, że każdy obiektyw charakteryzuje się pewnym stopniem rozmycia obrazu. Sprzęt z tzw. "górnej półki" ma lepszą czy nawet dużo lepszą ostrości w porównaniu do tańszych propozycji producentów obiektywów.

Wielu fotografów marzy, żeby ich zdjęcia były "ostre jak żyleta" - jak to się mawia w fotograficznym slangu. Ostrość to często wyznacznik jakości danego zdjęcia, na którą ma wpływ kilka czynników.

Balans bieli (w skrócie WB, od ang. white balance) to funkcja firmeware aparatu cyfrowego i oprogramowania do postprodukcji cyfrowej, która pozwala zmodyfikować ton kolorów na zdjęciu tak, by białe elementy były rzeczywiście białe. O tym jak postrzegamy kolory danej fotografii będzie decydować m.in. rodzaj bieli. Zmieniając balans bieli chodzi nam zatem o to, żeby pozbyć się zafarbu, który zafałszowuje kolory.

Głębia ostrości to obszar zdjęcia, na którym wszystkie elementy są ostre. Wpływ na nią ma kilka czynników, które poznacie poniżej. Kreatywne operowanie głębią ostrości pozwala uzyskać niezwykłe efekty, pozornie banalnych tematów.

Głębia ostrości jest związana z samym pojęciem ostrości i zdolnością oka do rozróżnienia dwóch punktów. Standardowo przyjmuje się, że oko ludzkie jest w stanie rozróżnić 10 par linii na 1mm z odległości 25cm (rozdzielczość 10 [lp/mm]). W praktyce oglądając zdjęcie z odległości 25cm, wszystkie punkty powyżej 0,1mm będą dla nas nieostre i rozmyte. Analogicznie szczegóły poniżej 0,1mm będą wydawać się ostre dla ludzkiego oka. Miarą ostrości punktu jest krążek rozmycia, który jest obrazem teoretycznie punktowego przedmiotu jaki powstaje na elemencie światłoczułym.

Kompozycja to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki przez fotografów. Jakie ma znaczenie na odbiór fotografii? Czy należy trzymać się ściśle zasad? Czy można łamać wszelkie reguły? Jak sprawdzić czy kadr jest poprawnie skomponowany? O tym wszystkim dowiecie się poniżej.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska