RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL
bokeh

Bokeh

Bokeh to rozmycie obiektów na fotografii znajdujących się poza głębią ostrości. Dzięki odpowiedniemu doborowi obiektywu, przysłony i odległości, główny motyw zdjęcia zostaje wyodrębniony z tła. W ten sposób możemy zrobić zdjęcie, w którym wszystko co nie jest istotne dla naszej fotografii znajduje się po za strefą ostrości i nie będzie odwracać uwagi widza od wiodącego tematu.

Formy bokeh

W zależności od konstrukcji obiektywu czy dobranej przysłony oraz warunków, w których wykonujemy zdjęcie, bokeh może przyjmować różne kształty. Na pewno oglądając różne zdjęcia spotkaliście jednolite rozmycie, wielokąty, koła czy "obwarzanki" w tle – to wszystko to bokeh.

Jak uzyskać bokeh w postaci koła?

Zazwyczaj najbardziej pożądanym rozmyciem jest bokeh w postaci koła. Jeżeli dysponujemy odpowiednim obiektywem, zasada uzyskania takiego efektu jest bardzo prosta. Wystarczy ustawić minimalną przysłonę i robić zdjęcia pod światło. Wtedy błyszczące powierzchnie np. krople rosy, światła, które znajdują się po za głębią ostrości przyjmuj kształt jednolitych kół – wyraźnie widocznych na fotografii. Kształt zależy także od konstrukcji samego obiektywu. Im więcej listków ma przysłona tym kształt będzie bardziej okrągły. Podobnie z jasnością – im obiektyw jest jaśniejszy a co za tym idzie minimalna przysłona jest mniejsza /czyli głębia ostrości jest także mniejsza/ tym bokeh jest ładniejszy.

Skąd się biorą wielokąty na moim zdjęciu?

Przyczyny mogę być dwie. Pierwsza to konstrukcja samego obiektywu, która nie pozwala nam uzyskać kół. Mała liczba listków przysłony a także stopień ich otwarcia mają bezpośredni wpływ na kształt bokeh. Jeżeli jednak nasz obiektyw pozwala uzyskać jednolite koła, to problem tkwi w samych ustawieniach ekspozycji. Pamiętajmy – każde przymknięcie przysłony powoduje, że zamiast koła uzyskamy wielokąty – różne w zależności od wybranej przysłony. Jeśli zależy nam na kształcie koła musimy robić zdjęcia na tzw. "pełnej dziurze" czyli najmniejszej wartości przysłony danego obiektywu.

Bokeh może też być głównym tematem zdjęcia co widać na poniższych przykładach. Miasto i miejskie światła to doskonała okazja do poszukiwania kreatywnych kadrów.

Obwarzanki nie tylko do jedzenia

"Obwarzanki" na zdjęciu to specyficzna forma jaką przyjmuje bokeh w lustrzanych obiektywach.

Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Pamiętaj:

  • bokeh to rozmycie obiektów po za obszarem GO;
  • kształt bokeh zależy od konstrukcji użytego obiektywu oraz doboru przysłony.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska