RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL
Solina latem

Lato nad Jeziorem Solińskim kojarzy się często z gwarem i straganami przypominającymi zakopiańskie Krupówki. Nic w tym dziwnego, to największe jezioro na Podkarpaciu i główne miejsce wypoczynkowe nad wodą, nie tylko dla mieszkańców województwa, także dla turystów wypoczywających w Bieszczadach. Wystarczy jednak wstać wcześnie, żeby podelektować się ciszą i pięknem poranka - z dala od dziennego kiczu - chińskich pamiątek i słomianych parasoli rodem z Hawaii.

Ostatnio przeszła burza medialna na temat trekingu zimowego w Bieszczadach. Po tym jak grup nastolatków-surwiwalowców potrzebowała pomocy GOPR-u przy zejściu z Bukowego Berda, zaczęto zastanawiać się czy zima to w ogóle czas na inną aktywność niż narty na stoku. Jednak nie taka zima zła ani Bieszczady jak to media ją malowały. Wystarczy zdrowy rozsądek i możemy cieszyć się piękną, bezpieczną, ciepłą zimą na bieszczadzkich połoninach.

Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, notuje się spadek temperatury i ciśnienia atmosferycznego. W górach możemy jednak spotkać ciekawe zjawisko jakim jest inwersja termiczna czyli odwrócony układ temperatury. Zamiast spadku temperatury wraz ze wzrostem wysokości mamy jej wzrost. Najczęściej spotykana jest inwersja radiacyjna. Przy małym zachmurzeniu lub bezchmurnych nocach, małej prędkości wiatru i niskiej wilgotności dochodzi do wypromieniowania ciepła nagromadzonego przez powierzchnię ziemi do atmosfery. W skutek tego, podłoże wychładza się a od niego powietrze przy gruncie. Natomiast powietrze wyżej jest cieplejsze. W efekcie w kotlinach śródgórskich temperatury są niższe niż na szczytach.

Muczne to mała, bieszczadzka wieś położona na południowy-wschód od Stuposian. Z centrum wsi, na przeciwko Ośrodka Rekreacyjno - Wypoczynkowego "Muczne" /pod którym można zostawić samochód, parking bezpłatny/ rozpoczyna się żółty szlak na masyw Bukowego Berda.

Bieszczady są jednym z kilku wyjątkowych miejsc na mapie województwa podkarpackiego, w którym można znaleźć coś ciekawego niezależnie od pory roku.

Listopad to nie jest miesiąc ulubiony przez Polaków do górskich wypadów. Robi się zimno, dni są krótkie, znika już paleta jesiennych barw a jak to miało miejsce w tym roku (2011) nie zawsze można liczyć na śnieg. 

Połonina Wetlińska to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Bieszczadach - licznie odwiedzana przez indywidulanych turystów jak i grupy zorganizowane. Sama połonina to pasmo z kilkoma kulminacjami, podzielona na dwie części Przełęczą Orłowicza - zachodnią ze Smrekiem (1222m) i wschodnią z m.in. szczytami: Roh (1255m), Osadzki (1253m), Hasiakowa Skała (1232m). To właśnie przy Hasiakowej Skale znajduje się najbardziej znane schronisko PTTK-u w Bieszczadach - "Chatka Puchatka", które jest jednocześnie celem licznych wycieczek.

W sobotni wieczór /20.08/, w porze zachodu słońca z Bieszczadzkich szczytów można było podziwiać panoramę Tatr polskich i słowackich.  Bardzo dobra widoczność /ok 200km/ była możliwa dzięki zjawisku inwersji temperatur /czyli wzrostowi temperatur wraz z wysokością/. Cieplejsze powietrze na szczytach i połoninach w porównaniu do temperatur panujących w dolinach /np. w Wetlinie/ sprawiło, że można było zaobserwować "strzępiastą" panoramę Tatr górującą nad zalesionymi Bieszczadami.

San jako najpiękniejsza rzeka Podkarpacia ma w sobie coś magicznego co przyciąga. Liczne meandry, malownicza dolina rzeczna to tylko niektóre powody, dla których warto powracać częściej nad San.

Bieszczady to nie tylko góry,  Bieszczadzki Park Narodowy z najwyższymi szczytami, wytyczonymi i bardzo dobrze oznaczonymi szlakami, popularnymi wśród turystów. Piękno przyrody podkreślające wyjątkowość tej części województwa podkarpackiego można podziwiać także w mniej uczęszczanych rejonach Bieszczad.

Połonina Caryńska to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Grzbiet o długości około 4 kilometrów rozciąga się pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Brzegami Górnymi /dawniej Berehami Górnymi/. Na Południu od masywu Działu oddziela ją Przełęcz Wyżniańska zaś na południu Przysłup Caryński od Magury Stuposiańskiej. Połonina Caryńska składa się z czterech kulminacji; najwyższa o nazwie Kruhly Wierch wznosi się 1297 metrów nad poziom morza.

Sokołów Małopolski to małe miasteczko w powiecie rzeszowskim, około 24km od Rzeszowa; siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Ziemia sokołowska położona jest na obszarze dawnej Puszczy Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu, na Płaskowyżu Kolbuszowskim /którego maksymalne wysokości dochodzą do ok 300m n.p.m./. Lasy stanowią tutaj około 23% całej powierzchni gminy. Najcenniejsze przyrodniczo fragmenty kompleksów leśnych utworzyły tzw. Sokołowsko-Wilczowolski Obszar Chronionego Krajobrazu.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska