RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Obserwacja nieba na Przedgórzu Bieszczadzkim

Przedgórze Bieszczadzkie czyli górskie otoczenie Jeziora Solińskiego i Myczkowskiego z malowniczą doliną Sanu to doskonałe miejsce do obserwacji nocnego nieba. Niektóre wzgórza są łatwo dostępne, a więc nie czeka nas dłuższa wspinaczka i wędrówka na szczyt. Z drugiej strony jesteśmy dostatecznie daleko od świateł cywilizacji, by móc spokojnie podziwiać rozgwieżdżone niebo, w czasie kiedy nie ma pełni księżyca.

Dodatkową atrakcją jest możliwość podziwiania /np. o zmierzchu/ rozległej panoramy od przedgórza aż po bieszczadzkie połoniny: Caryńską i Wetlińską. Nocą zaś doskonale prezentuje się iluminacja zapory na Solinie i niekiedy parujące wody jeziora oraz zamglone zatoki.

Zima na Przedgórzu Bieszczadzkim

Zimą te rejony województwa podkarpackiego są bardzo spokojne i ciche. Trochę jakby czas biegł tutaj wolniej. Pomimo, że latem jest tu gwarno a okoliczne miejscowości tętnią życiem, przypominając zakopiańskie Krupówki. Zimą turyści omijają te miejsca, bo kojarzone są głównie z rozrywką wodną /wędkowaniem, żeglarstwem/. Jedynymi odwiedzającym są kuracjusze licznych sanatoriów np. w Polańczyku.

Poniżej zimowa noc, rozgwieżdżone niebo Przedgórza Bieszczadzkiego i nutka astrofotografii:

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska