RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Przełęcz Wyżna - Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Bieszczadach - licznie odwiedzana przez indywidulanych turystów jak i grupy zorganizowane. Sama połonina to pasmo z kilkoma kulminacjami, podzielona na dwie części Przełęczą Orłowicza - zachodnią ze Smrekiem (1222m) i wschodnią z m.in. szczytami: Roh (1255m), Osadzki (1253m), Hasiakowa Skała (1232m). To właśnie przy Hasiakowej Skale znajduje się najbardziej znane schronisko PTTK-u w Bieszczadach - "Chatka Puchatka", które jest jednocześnie celem licznych wycieczek.

Przełęcz Wyżna

Na połoninę prowadzi kilka szlaków i ścieżek. Najbardziej popularny i jednocześnie najmniej męczący jest żółty szlak /tzw. koński/ z Przełęczy Wyżnej położonej między Wetliną a Berehami Górnymi. Czas przejścia do schroniska to około 1h zaś zejścia ok 35min. w zależności od warunków panujących na szlaku. Szlak prowadzi częściowo lasem a następnie zboczem połoniny skąd roztaczają się piękne widoki na pobliskie szczyty.

"Chatka Puchatka"

Najwyżej położone w Bieszczadach schronisko jest przez 50 lat prowadzone przez Lutka Pińczuka. Przez cały rok czeka na turystów oferując im standard typowo turystyczny. W dwóch małych pokojach na I piętrze jest 20 miejsc noclegowych na piętrowych łóżkach 1 i 2-osobowych. Dodatkowo możliwy jest nocleg "na glebie" jeżeli pokoje są już zajęte. W schronisku nie ma wody, prądu a ubikacja jest na zewnątrz - za granią Hasiakowej Skały. W schroniskowym barku można kupić napoje, słodycze oraz coś ciepłego m.in herbatę, czekoladę, żurek z jajkiem.

Letnie i jesienne wschody oraz zachody słońca z połoniny:

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska