RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Zimowa inwersja termiczna w Bieszczadach

Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, notuje się spadek temperatury i ciśnienia atmosferycznego. W górach możemy jednak spotkać ciekawe zjawisko jakim jest inwersja termiczna czyli odwrócony układ temperatury. Zamiast spadku temperatury wraz ze wzrostem wysokości mamy jej wzrost. Najczęściej spotykana jest inwersja radiacyjna. Przy małym zachmurzeniu lub bezchmurnych nocach, małej prędkości wiatru i niskiej wilgotności dochodzi do wypromieniowania ciepła nagromadzonego przez powierzchnię ziemi do atmosfery. W skutek tego, podłoże wychładza się a od niego powietrze przy gruncie. Natomiast powietrze wyżej jest cieplejsze. W efekcie w kotlinach śródgórskich temperatury są niższe niż na szczytach.

W trakcie zimowego wyżu barycznego występuje także inwersja osiadania związana z osiadaniem powietrza z wyższych warstw atmosfery. Opadające powietrze ulega sprężeniu adiabatycznemu, z czym związany jest wzrost temperatury.

Możemy spotykać także inwersję adwekcyjną związaną z napływem ciepłych mas powietrza przechodzącego frontu atmosferycznego nad zimny obszar. Powietrze zimne jest cięższe i pozostaje wtedy przy powierzchni ziemi.

Inwersja termiczna ma wpływ na widzialność, ponieważ sprzyja zatrzymywaniu zanieczyszczeń powietrza przy powierzchni ziemi, umożliwiając w ten sposób dalekie obserwacje.

Literatura:
Przewidywanie dobrej widoczności w górach
Metereologia dla pilotów - poradnik

Tatry z Bieszczadów zimą

Zima sprzyja wysptępowaniu inwersji termicznej, która potrafi utrzymywać się nawet kilkanaście dni, przy wyżowej pogodzie. Mimo tego, że zimą najłatwiej zobaczyć Tatry z Bieszczadów, zawsze taki widok wzbudza emocje. Poniżej Tatry o poranku i zachodzie słońca z Połoniiny Caryńskiej i Wetlińskiej a więc ok. 190km w linii prostej /29.12.12/.

O autorze
Magda Chudzik
Autor: Magda Chudzikwww: http://www.magdachudzik.pl
Grafik komputerowy w zawodu, fotograf po godzinach, fizyk techniczny z wykształcenia, fanka nowych technologii i dobrej publicystyki w wolnym czasie. Lubi tworzyć i pracować kreatywnie. Fascynuje ją minimalizm i forma w otaczającym świecie, których poszukuję od początku swojej przygody z fotografią w 2010 roku. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych oraz 2 autorskie wystawy z fotografii krajobrazowej.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska