RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Dolina Ciechanii

Beskid Niski to prawdopodobnie najdziksze góry w polskich Karpatach. Rozległe przestrzenie rozłożone między Bieszczadami a Beskidem Sądeckim, do dziś w dużej mierze pozostają zagadkowe, dzikie i odosobnione. Turystów spragnionych spokoju oraz ciszy zachwycą doliny nieistniejących łemkowskich wsi. 

Ciechania to dawna miejscowość, której istnienie zakończyła II wojna światowa. Nazwa wsi ( po łemkowsku Tychania ) oznacza ciche miejsce. Istnienie Ciechanii datuje się na XVI w. W tamtych czasach należała do dóbr rodziny Stadnickich. W roku 1880 żyło tu 340 mieszkańców. Wieś została niemal całkowicie zniszczona podczas I wojny światowej. Zachowała się wówczas jedynie drewniana cerkiew.

Odbudowana w latach międzywojennych, uległa ponownemu zniszczeniu podczas kolejnej zawieruchy wojennej. Zdesperowani mieszkańcy wyjechali dobrowolnie do ZSRS. Dziś po Ciechani został jedynie przydrożny krzyż, miejsce cerkiewne, oraz stary cmentarz parafialny. Kamienne nagrobki potężnie działają na wyobraźnię – widać z daleka dziury po kulach karabinów maszynowych.

Obecnie dolina zamknięta jest dla ruchu turystycznego. W 2006 roku przeniesiono fragment niebieskiego szlaku granicznego nad sama granicę. Magurski Park Narodowy utrzymuje przekonanie o wyjątkowych walorach przyrodniczych tej niewątpliwie pięknej doliny, którą ponoć można legalnie odwiedzić w Święto Zmarłych, w celu odwiedzenia grobów.

Położenie:

O autorze
Tomek Gołkowski
Autor: Tomek Gołkowskiwww: http://www.karpackilas.o12.pl
Bloger, niepokorny globtroter pochodzący z Podkarpacia. Miłośnik gór i dzikiej przyrody. Naładowany pozytywną energią, trochę szalony. Interesuje się historią, kulturą i etnografią Karpat. Zwolennik każdej formy turystyki i czynnego wypoczynku. Promotor miasta Przemyśl i całego Pogórza Przemyskiego. Zaprasza do odwiedzania swojego bloga, debaty oraz współpracy. Zachęca również do wspólnych realizacji wypraw górskich i wzajemnego dzielenia się wiedzą na tematy związane z turystyką.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska