RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Szlak: Szeroki Wierch - Tarnica - Wołosate

Bieszczady to zdecydowanie najbardziej znane turystycznie miejsce na Podkarpaciu. Piękna przyroda i czyste powietrze znajdują wielu amatorów górskich wędrówek. Przystępne i dobrze utrzymane trasy zachęcają do spacerów nie tylko górskich zapaleńców.

Jak zdobyć najwyższy szczyt Bieszczadów w Polsce

Tras prowadzących na Tarnicę /1346 m n.p.m./ jest do wyboru kilka. Na szczyt można podchodzić z kilku stron. Najczęściej wybierany jest niebieski szlak z Wołosatego jako opcja najkrótsza, ale czy najlepsza? Rzadko wspomina się, że szlak przez większość czasu prowadzi przez lasy, do tego dochodzą fragmentaryczne ostre podejścia. Nie jest to szlak, w trakcie którego możemy podziwiać dosyć szybko piękne krajobrazy i napawać się widokiem gór.

Szeroki Wierch - Tarniczka - Tarnica

Proponowaną tutaj trasą jest szlak czerwony z Ustrzyk Górnych prowadzący przez Szeroki Wierch do skrzyżowania szlaków pod Tarniczką, dalej krótkim szlakiem żółtym na Tarnicę. Wybrany szlak czerwony jest częścią tzw. Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego.

Wejście na trasę znajduje się w Ustrzykach Górnych, za skrętem do osiedla domków pracowników parku narodowego. Po opłaceniu biletu wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego /kasy biletowe przy wejściach na szlaki/ rozpoczynamy wędrówkę "do góry" przez las przez ok. 2h. Mniej więcej po tym czasie szlak prowadzi już połoniną, dzięki czemu zyskujemy dodatkową motywację w postaci pięknych krajobrazów. Po niecałej godzinie spaceru dochodzimy do Szerokiego Wierchu /1268 m n.p.m./. Ze szczytu można podziwiać Bukowe Berdo, Krzemień, Kopę Bukowską, Rozsypaniec.

Dalsza wędrówka /ok. 0,5h/ na Tarnicę prowadzi nadal czerwonym szlakiem, aż do skrzyżowania pod Tarniczką /1315 m n.p.m./.  Drogę na szczyt kontynuujemy krótkim szlakiem żółtym i za kilkanaście minut będzie można podziwiać widoki z najwyższego szczytu w polskich Bieszczadach. Na szczycie znajduje się duży, metalowy krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w 1954 roku. Z Tarnicy można podziwiać piękną panoramę ukraińskiej części Bieszczad, a po prawej stronie wieś Wołosate, Wielką Rawkę i Połoninę Caryńską.

Tarnica - Wołosate

Jedną z możliwych dróg powrotnych jest zejście do Wołosatego przez las szlakiem niebieskim. Przy odrobinie szczęścia będzie można spotkać hucuły pasące się na łąkach we wsi.  Warto zwrócić także uwagę na kilka nagrobków greckokatolickich w miejscu dawnego cmentarza. Są one jedynymi pozostałościami po dużej wsi bojkowskiej, którą Wołosate było przed II wojną światową.

Czasy przejść:

  • Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch 2:45h  - Siodło pod Tarnicą 15min  - Tarnica 15min.  - Siodło pod Tarnicą 15min.  - Wołosate 1h 
  • Wołosate - Siodło pod Tarnicą 2h  - Tarnica 15min.  - Siodło pod Tarnicą 15min.  - Szeroki Wierch 30min.  - Ustrzyki Górne 1:45h 

Dojazd do Ustrzyk Górnych

Z Rzeszowa do Ustrzyk Górnych jest 161 km a główna droga w wysokie Bieszczady jest dobrze utrzymana /trasa Rzeszów - Domaradz - Brzozów - Sanok - Zagórz - Ustrzyki Dolne - Lutowiska - Ustrzyki Górne/. Obliczając czas dojazdu warto wziąć poprawkę na możliwość zatrzymania i dokładnej kontroli straży granicznej /czasem nawet kilka razy/. Do Ustrzyk Górnych można dostać się także bezpośrednio autobusem /linie obsługuje Veolia Sanok/.


Pokaż Ustrzyki Górne na większej mapie

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska