RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Szlak: Przełęcz Wyżniańska - Mała Rawka - Wielka Rawka - Ustrzyki Górne

Jednym z najczęściej uczęszczanym przez turystów szlaków jest podejście na masyw Rawek. Najprostsza droga na szczyty prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej /ok. 6 km od Ustrzyk Górnych w stronę Brzegów Górnych.

Zlokalizowany jest tam punkt kasowy i płatny parking Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Przełęcz Wyżniańska - Mała Rawka

Idąc zielonym szlakiem, po niecałym kilometrze, po prawej stronie mija się Bacówkę PTTK "Pod Małą Rawką". Dalej szlak niemal cały czas prowadzi przez las.  Po ok. 1,5-godzinnym podejściu - miejscami stromym - wchodzi się na Małą Rawkę /1272 m n.p.m/, skąd można podziwiać m. in. Połoninę Wetlińską i Caryńską.

Mała Rawka - Wielka Rawka

Z Małej Rawki na Wielka Rawkę /1307 m n.p.m./ prowadzi około półgodzinny szlak żółty. Szczyt podobnie jak szczyt Małej Rawki pokryty jest połoniną. Można podziwiać z niego panoramę m.in. ukraińskich Bieszczadów Wschodnich, połoniny, pasmo graniczne /m.in. Krzemieniec/.

Wielka Rawka - Ustrzyki Górne

Do Ustrzyk Górnych prowadzi szlak niebieski. Początkowo dość stromy, prowadzący niemal cały czas lasem. W Ustrzykach Górnych wychodzi się ok 2km za budynkiem Straży Granicznej w stronę Wetliny - przy punkcie kasowym i parkingu BPN. Czas zejścia zależy od warunków panujących na szlaku -  można szacować go na około 2 godziny.

Czasy przejść:

  • Przełęcz Wyżniańska - Bacówka "Pod Małą Rawką" 20min.  - Mała Rawka 1:20h  - Wielka Rawka 40min.  - Ustrzyki Górne 2h 
  • Ustrzyki Górne - Wielka Rawka 3:30h  - Mała Rawka 40min.  - Bacówka "Pod Małą Rawką" 40min  - Przełęcz Wyżniańska 10min. 

Dojazd

W sezonie turystycznym - w trakcie wakacji szkolnych i akademickich kursują autobusy PKS między Wetliną i Ustrzykami Górnymi. Można także skorzystać z busów lokalnych przewoźników, jeżdzących o ile uzbierają się ludzie, z centrum Ustrzyk Górnych i Wetliny. Po za sezonem najprościej dostać się własnym samochodem lub autostopem. Na Przełęczy Wyżniańskiej znajduje się wygodny, płatny parking wraz z punktem kasowym BdPN. Należy pamiętać także, że nocując w bacówce PTTK, korzystając z parkingu musimy dodatkowo płacić za każdą dobę - opłaty pobierane są od kwietnia do listopada.


Pokaż Przełęcz Wyżniańska na większej mapie

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska