RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Bieszczady: Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to mała wieś w gminie Lutowiska w powiecie bieszczadzkim, nad potokiem Wołosaty. Z uwagi na swoje położenie w sercu Bieszczadów jest bardzo chętnie wybierana przez turystów jako baza wypadowa w góry. Z Ustrzyk Górnych można wyruszyć szlakami m. in. na Szeroki Wierch, Połoninę Caryńską, Wielką i Małą Rawkę, Tarnicę i Halicz przez Szeroki Wierch.

W miejscowości swoją siedzibę ma dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego z przylegającym do nich tzw. osiedlem domków pracowników parku. Znajduje się tutaj także placówka Straży Granicznej, stacja GOPR-u, kościół rzymsko-katolicki pw. św. Anny z domem rekolekcyjnym Archidiecezji Przemyskiej, poczta, kilka barów i zajazdów gdzie można coś zjeść, 2 sklepy spożywczo-przemysłowe, kiosk i przystanek PKS-u. W schronisku PTTK, hotelu czy na kwaterach prywatnych można szukać tutaj noclegów. W lipcu i sierpniu dodatkowo otwarte jest małe małe muzeum turystyki górskiej prowadzone przez PTTK.

Dojazd do Ustrzyk Górnych

Z Rzeszowa do Ustrzyk Górnych jest 161 km a główna droga w wysokie Bieszczady jest dobrze utrzymana /trasa Rzeszów - Domaradz - Brzozów - Sanok - Zagórz - Ustrzyki Dolne - Lutowiska - Ustrzyki Górne/. Obliczając czas dojazdu warto wziąć poprawkę na możliwość zatrzymania i dokładnej kontroli straży granicznej /czasem nawet kilka razy/. Do Ustrzyk Górnych można dostać się także bezpośrednio autobusem /linie obsługuje Veolia Sanok/.


Pokaż Ustrzyki Górne na większej mapie

Poniżej kilka fotografii Bieszczad w zachodzącym, wrześniowym słońcu wykonanych z Ustrzyk Górnych - jako dowód, że nie zawsze trzeba wychodzić na szczyty, żeby podziwiać piękne widoki. Do tego strażnica graniczna, schronisko i fragmenty domków pracowników BPN.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska