RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Przedwiośnie w Bieszczadach

Kwiecień to czas przedwiośnia w Bieszczadach. Na szczytach, połoninach, zboczach wyższych partii gór może jeszcze leżeć śnieg Natomiast w dolinach, nad rzekami, na łąkach i w niżej położonych lasach przyroda budzi się ochoczo do życia, po długiej zimie.

Przedwiośnie w Bieszczadach to nie tylko błoto, roztopy, brak zielonych traw, drzew i krzewów. Właśnie w tym okresie pojawiają się kobierce pierwszych kwiatów - zwiastujących nam, że zima powoli odchodzi i daję za wygraną wiośnie. 

Już teraz w niektórych miejscach można spotkać "dywany" kwiatów. W lasach, na łąkach, przy niektórych cerkwiach, nad rzekami /m.in. w Parku Krajobrazowym Doliny Sanu/ kwitną śnieżyce wiosenne z odmiany karpackiej /dwa kwiaty na łodydze/, przebiśniegi, podbiały pospolite, śledziennice skrętnolistne, pierwiosnki, zawilce gajowe, cebulice wczesne i inne.

Tych pięknych kwiatów wczesnowiosennych nie znajdziemy już, gdy zazielenią się połoniny, dlatego warto wybrać się w góry także teraz.

Bieszczadzkie przedwiośnie - czyli co słychać w kwietniu w górach:

O autorze
Magda Chudzik
Autor: Magda Chudzikwww: http://www.magdachudzik.pl
Fotograf, grafik komputerowy ze specjalnością web design oraz fanka nowych technologii. Lubi minimalizm w fotografii i grafice. Laureatka wielu konkursów fotograficznych. Fotografuje głównie w południowej Polsce i północnej Słowacji. Inspiracji do tworzenia szuka zarówno w mieście, jak i w przyrodzie.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska