RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Rezerwat śnieżycy wiosennej w Dwerniczku

W 2001 roku, w bieszczadzkiej wsi Dwerniczek, w gminie Lutowiska utworzono florystyczny rezerwat przyrody. Ochroną objęto 4,94 hektara łąk w zakolu Sanu, na których wiosną możemy spotkać kobierce śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum) w odmianie karpackiej - z dwoma kwiatami na jednej łodydze.

Bieszczady to jedno z najważniejszych siedlisk chronionej śnieżycy wiosennej, która początkiem wiosny przyciąga setki turystów szukających oznak nadchodzącej wiosny. Kiedy wysoko na połoninach leży jeszcze śnieg, doliny budzą się do życia paletą wielu kwiatów wczesnowiosennych.

Rezerwat w Dwerniczku to jednak nie jedyne miejsce tak licznego występowania śnieżycy w tym terenie. W pobliskim Chmielu oraz na licznych zboczach gór, w lasach znajdziemy także śnieżyce, które tworzą wiosną biało-zielone dywany. 

Dojazd

Do Dwerniczka samochodem możemy jechać od strony Wetliny przez Nasiczne i Dwernik lub jadąc od Lutowiska skręcając w Smolniku na Zatwarnicę. Komunikację PKS obsługuje Veolia Sanok - autobusy jeżdżą tam z Ustrzyk Dolnych. 


Pokaż Dwerniczek na większej mapie

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska