RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL
Stary Cmentarz

Stary cmentarz w Rzeszowie najstarsza, zachowana nekropolia w stolicy Podkarpacia. Służyła mieszkańcom miasta i okolic od 1792 roku przez 117 lat. Pochowano na nim ok 40 tys. ludzi.

Caryńskie

Caryńskie to nieistniejąca wieś, położona u podnóża północnych stoków Połoniny Caryńskiej. W widłach dwóch potoków - Caryńskiego i Caryńczyka znajdziemy stary cmentarz, który jest jednym z nielicznych świadków tętniącego niegdyś tutaj życia. w 1938 roku mieszkało tutaj niespełna 500 osób z czego niemal 95% stanowili grekokatolicy (Bojkowie), natomiast 5% Żydzi. 

Berehy Górne (Brzegi Górne) to nieistnijąca wieś rozciągająca się kiedyś między Przełęczami Wyżną (początek najpopularniejszej ścieżki na Połoninę Wetlińską) i Wyżniańską (początek szlaków na Połoninę Caryńską i masyw Rawek) w Bieszczadach Zachodnich. W czasach świetności mieszkało tam blisko 600 mieszkańców, z czego 95% było wyznania greckokatolickiego. W czerwcu 1946 roku, po zdobyciu terenu przez polskie wojska, mieszkańców 128 gospodarstw wysiedlono do ZSRR a wieś wraz z cerkwią zniszczono. Jedną z nielicznych pozostałości po mieszkańcach tego terenu jest cmentarz greckokatolicki, położony przy skrzyżowaniu wielkiej pętli bieszczadzkiej z drogą prowadzącą do Nasicznego i Dwernika. Prowadzi stamtąd czerwony szlak na Połoninę Wetlińską i Caryńską.

Żydzi pojawili się w Lesku - położonym w dolinie Sanu, w pasie Gór Sanocko-Turczańskich - już w I połowie XVI wieku. Pierwszego mieszkańca wyznania mojżeszowego odnaleziono w spisie ludności z 1542 roku. Jednak według tradycji, której nie udało się historykom potwierdzić, mogli oni przybyć do miasta już pod koniec XV wieku z Hiszpanii. Jak znaczącą grupę społeczną stanowili Żydzi obrazuje najlepiej spis mieszkańców z 1921 roku - wykazał on, że stanowili  oni ok 60% ogółu mieszkańców Leska.

Do II wojny światowej Lutowiska były największym skupiskiem ludności żydowskiej w tej części Bieszczadów - w 1939 roku mieszkało w mieście 2000 Żydów /w większości chasydów/. Stanowili oni najliczniejszą grupę mieszkańców z ogółu 3000 osób. Tak liczna społeczność miała m.in. dwie synagogi /drewnianą i murowaną/ oraz dwie szkoły religijne.

Lutowiska położone u podnóża wschodniej części Otrytu to brama polskiej części Bieszczadów Wysokich. W jednej z największych gmin i jednocześnie najrzadziej zaludnionych można zaleźć ślady dawnej wielokulturowości. Do II wojny światowej mieszkali tu obok siebie ludzie wyznania mojżeszowego, greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.

Baligród to duża wieś w powiecie leskim, często mijana w trakcie podróży w wysokie Bieszczady. Kilkadziesiąt metrów od Rynku /na którym znajduje się czołg T-34/, przy ulicy Duplaka na niewielkim wzniesieniu, znajdziemy stary cmentarz żydowski.

Żydowskie to nieistniejąca wieś w okolicach Krempnej, w Beskidzie Niskim, leżąca w obszarze Magurskiego Parku Narodowego. Po II wojnie światowej mieszkańcy /w większości grekokatolicy/ zostali wysiedleni głównie do ZSRR a we wsi urządzono PGR. Dziś możemy tam spotkać jedynie pozostałości po rolniczym gospodarstwie, placówkę badawczą Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz kilka łemkowskich krzyży przy drodze.

Radruż to mała wieś na północno-wschodnim krańcu województwa podkarpackiego, na samej granicy Polski z Ukrainą w powiecie lubaczowskim, w gminie Horyniec Zdrój. Miejsce nieco na uboczu i zapomniane, uwikłane w historię wysiedleń po II wojnie światowej.

Na zdjęciu pas startowy na rzeszowskim lotnisku z włączonymi światłami naprowadzającymi dla lądujących na lotnisku pilotów.

W sobotni, chłodny poranek odbył się Foto Day - cykliczna impreza organizowana po raz drugi przez portal MM Rzeszów. Na plener fotograficzny wybrano Rzeszowski Aeroklub z siedzibą przy lotnisku w Jasionce.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska