RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Cmentarz żydowski w Baligrodzie

Baligród to duża wieś w powiecie leskim, często mijana w trakcie podróży w wysokie Bieszczady. Kilkadziesiąt metrów od Rynku /na którym znajduje się czołg T-34/, przy ulicy Duplaka na niewielkim wzniesieniu, znajdziemy stary cmentarz żydowski.

Na cmentarzu zachowało się ok 250 macew i ich fragmentów wykonanych z piaskowca i wapienia /w tym najstarsza z początku XVIII wieku/. Część nagrobków, w trakcie II wojny światowej, została wykorzystana przez nazistów do wybrukowania baligrodzkiego Rynku. Nekropolia służyła żydowskiej społeczności Baligrodu i okolic do ok 1942 roku. 

W 1990 roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków a obecnie zarządza nim Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Jak dojechać do Baligrodu:


Pokaż Rzeszów-Baligród na większej mapie

Z Rzeszowa do Baligrodu jest ok 110km. Baligród leży przy głównej trasie prowadzącej z północy województwa podkarpackiego do Cisnej i Wetliny. Z tego powodu oprócz samochodem spokojnie można się dostać tam autobusem /trasa obsługiwana głownie przez Veolia Sanok/.

Cementarz żydowski w Baligodzie:

O autorze
Magda Chudzik
Autor: Magda Chudzikwww: http://www.magdachudzik.pl
Fotograf, grafik komputerowy ze specjalnością web design oraz fanka nowych technologii. Lubi minimalizm w fotografii i grafice. Laureatka wielu konkursów fotograficznych. Fotografuje głównie w południowej Polsce i północnej Słowacji. Inspiracji do tworzenia szuka zarówno w mieście, jak i w przyrodzie.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska