RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Cmentarz żydowski w Baligrodzie

Baligród to duża wieś w powiecie leskim, często mijana w trakcie podróży w wysokie Bieszczady. Kilkadziesiąt metrów od Rynku /na którym znajduje się czołg T-34/, przy ulicy Duplaka na niewielkim wzniesieniu, znajdziemy stary cmentarz żydowski.

Na cmentarzu zachowało się ok 250 macew i ich fragmentów wykonanych z piaskowca i wapienia /w tym najstarsza z początku XVIII wieku/. Część nagrobków, w trakcie II wojny światowej, została wykorzystana przez nazistów do wybrukowania baligrodzkiego Rynku. Nekropolia służyła żydowskiej społeczności Baligrodu i okolic do ok 1942 roku. 

W 1990 roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków a obecnie zarządza nim Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Jak dojechać do Baligrodu:


Pokaż Rzeszów-Baligród na większej mapie

Z Rzeszowa do Baligrodu jest ok 110km. Baligród leży przy głównej trasie prowadzącej z północy województwa podkarpackiego do Cisnej i Wetliny. Z tego powodu oprócz samochodem spokojnie można się dostać tam autobusem /trasa obsługiwana głownie przez Veolia Sanok/.

Cementarz żydowski w Baligodzie:

O autorze
Magda Chudzik
Autor: Magda Chudzikwww: http://www.magdachudzik.pl
Grafik komputerowy w zawodu, fotograf po godzinach, fizyk techniczny z wykształcenia, fanka nowych technologii i dobrej publicystyki w wolnym czasie. Lubi tworzyć i pracować kreatywnie. Fascynuje ją minimalizm i forma w otaczającym świecie, których poszukuję od początku swojej przygody z fotografią w 2010 roku. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych oraz 2 autorskie wystawy z fotografii krajobrazowej.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska