
Cmentarz greckokatolicki w Lutowiskach
Lutowiska położone u podnóża wschodniej części Otrytu to brama polskiej części Bieszczadów Wysokich. W jednej z największych gmin i jednocześnie najrzadziej zaludnionych można zaleźć ślady dawnej wielokulturowości. Do II wojny światowej mieszkali tu obok siebie ludzie wyznania mojżeszowego, greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.
Pozostałością po społeczności ukraińskiej jest cmentarz greckokatolicki i miejsce po dawnej cerkwi. Przy wejściu do cmentarza znajduje się makieta dawnej parafialnej cerkwi p.w. św. Michała Archanioła opuszczonej przez grekokatolików w 1951 roku. Wtedy to nastąpiła wymiana ziem z ZSRR a w konsekwencji wysiedlenie ludności ukraińskiej i przesiedlenie części Polaków z Sokalszczyzny w tereny Bieszczadów. Cerkiew niszczała aż do 1980r. kiedy to rozebrano ją i właśnie z niej wybudowano kościół w Dwerniku.
Dziś na cmentarzu znajduje się kilka nagrobków greckokatolickich m.in. ks. Josyfa Koteckoho jak i rzymskokatolickie. W swojej historii cmentarz służył jako miejsce pochówku obu wyznań katolickich.
Literatura:
Bieszczady, przewodnik, wyd. Rewasz
Gmina Lutowiska
Położenie cmentarza:
Cmentarz znajduje się na pagórku na przeciwko przystanku PKS, w sąsiedztwie części wsi tzw. Posady Dolnej, przy drodze 896 czyli tzw. wielkiej pętli bieszczadzkiej.
Pokaż Lutowiska na większej mapie