RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL
Caryńskie

Cmentarz greckokatolicki w Caryńskim

Caryńskie to nieistniejąca wieś, położona u podnóża północnych stoków Połoniny Caryńskiej. W widłach dwóch potoków - Caryńskiego i Caryńczyka znajdziemy stary cmentarz, który jest jednym z nielicznych świadków tętniącego niegdyś tutaj życia. w 1938 roku mieszkało tutaj niespełna 500 osób z czego niemal 95% stanowili grekokatolicy (Bojkowie), natomiast 5% Żydzi. 

Po II wojnie światowej stacjonowały tutaj oddziały UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). W 1946 roku wszystkich mieszkańców wsi wysiedlono do ZSRR a zabudowania zniszczono. Do dziś przetrwały fundamenty kaplicy odpustowej im. św. Jana Chrzciciela oraz trzy nagrobki murowane. Obok cmentarza znajduje się także krzyż z 1911 roku wykonany przez kamieniarza z Sambora. W całej dolinie można spotkać fundamenty starych budynków, piwnice oraz drzewa owocowe z przydomowych sadów. 

Literatura:

Dojazd i dojście

Przez całą Doliną Caryńskiego prowadzi utwardzona droga z Dwernika, którą można dojechać aż do schroniska na Przysłupiu Caryńskim, także samochodem osobowym. Początkowo wysypana żwirem, po przejechaniu około 1km, na rozwidleniu z asfaltowaną stokówką, przekształca się w nieco węższą, kamienistą, czasem dziurawą drogę gruntową. Przez całą dolinę wytyczono ścieżkę historyczno-przyrodniczą (wzdłuż żółtego szlaku z Nasicznego) prowadzącą do schroniska. Cmentarz znajduje się około 100m od ścieżki, nie jest na bieżąco koszony dlatego najlepiej wybrać się tam w przedwiośniu lub przedzimiu. 

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska