RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Posada Rybotycka

Posada Rybotycka to mała wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Fredropol, nad rzeką Wiar. Osadę obejmuje  Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Ziemie na których lokalizowana była wieś, należały dawniej do Rusi. Około XIV w. powstał tu prawosławny klasztor o charakterze obronnym pw. Św. Onufrego. Niedługo później rozwinęła się osada, zwana wówczas Honoffry, po raz pierwszy wymieniana w 1367 r. Pod koniec następnego stulecia(1494 r ) pojawiła się nowa nazwa Posada. W 1921 r. wieś liczyła 98 domów i 602 mieszkańców, 75 z nich deklarowało narodowość polską. Pod koniec II Wojny Światowej w 1945 r. ludność wywieziono na sowiecką Ukrainę.  Wieś została spalona przez odziały UPA. Dzisiaj mieszka tutaj tylko kilkanaście rodzin.

 

Zabytki w Posadzie Rybotyckiej

Posada Rybotycka, ma w swym posiadaniu jeden bardzo cenny zabytek. Jest nim cerkiew obronna pw. Św. Onufrego, która zachowała się w bardzo dobrym stanie. Mimo to, prowadzone są tam prace konserwatorskie ( z przerwami ), które wciąż dalekie są od zakończenia. W 1966 roku, odkryta została XVI – wieczna polichromia w stylu bizantyńskim. Zachowały się również wewnątrz świątyni, freski w językach: ruskim, oraz łacińskim. Ta murowana budowla jest najstarszą cerkwią w Polsce, jak również jedyną obronną. Cerkiew jest obecnie filią Muzeum Narodowego w Przemyślu. Legenda głosi, że w podziemiach cerkwi, leży pochowany ostatni prawosławny biskup przemyski, wielki przeciwnik Unii Brzeskiej,Michał Kopystyński. Jednak jest to tylko jedna z trzech tez głoszących o miejscu pochówku tego prawosławnego władyki. Na początku wsi można odnaleźć kapliczkę przydrożną, która malowniczo wkomponowała się w otoczenie.

Jak dojechać do Posady Rybotyckiej?

Samochodem, do Posady Rybotyckiej, dojedziemy z Przemyśla, drogą nr 885, między innymi przez Fredropol, oraz Rybotycze. Możliwy jest również dojazd z Birczy, polecany dla turystów jadących od strony Sanockiej. PKS kursuje z Przemyśla trzy razy dziennie.

 

 

O autorze
Tomek Gołkowski
Autor: Tomek Gołkowskiwww: http://www.karpackilas.o12.pl
Bloger, niepokorny globtroter pochodzący z Podkarpacia. Miłośnik gór i dzikiej przyrody. Naładowany pozytywną energią, trochę szalony. Interesuje się historią, kulturą i etnografią Karpat. Zwolennik każdej formy turystyki i czynnego wypoczynku. Promotor miasta Przemyśl i całego Pogórza Przemyskiego. Zaprasza do odwiedzania swojego bloga, debaty oraz współpracy. Zachęca również do wspólnych realizacji wypraw górskich i wzajemnego dzielenia się wiedzą na tematy związane z turystyką.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska