RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL
Stary Cmentarz

Stary Cmentarz w Rzeszowie

Stary cmentarz w Rzeszowie najstarsza, zachowana nekropolia w stolicy Podkarpacia. Służyła mieszkańcom miasta i okolic od 1792 roku przez 117 lat. Pochowano na nim ok 40 tys. ludzi.

Cmentarz został mocno zniszczony w trakcie II wojny światowej. Do około połowy lat 60 XX wieku był dewastowany i systematycznie pomniejszany przez komunistyczne władze, aż do uznania go za zabytek w 1968 roku. Dziś opiekę nad nim sprawuje Stowarzyszenie Opieki Nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło.

Położenie cmentarza

Cmentarz położony jest w rzeszowskim śródmieściu, przy ulicy Targowej. Obok cmentarza znajduje się zabytkowy Kościół pw. Św. Trójcy, który obecnie służy wiernym obrządku grekokatolickiego i rzymskokatolickiego.

O autorze
Magda Chudzik
Autor: Magda Chudzikwww: http://www.magdachudzik.pl
Fotograf, grafik komputerowy ze specjalnością web design oraz fanka nowych technologii. Lubi minimalizm w fotografii i grafice. Laureatka wielu konkursów fotograficznych. Fotografuje głównie w południowej Polsce i północnej Słowacji. Inspiracji do tworzenia szuka zarówno w mieście, jak i w przyrodzie.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska