RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Radruż

Radruż to mała wieś na północno-wschodnim krańcu województwa podkarpackiego, na samej granicy Polski z Ukrainą w powiecie lubaczowskim, w gminie Horyniec Zdrój. Miejsce nieco na uboczu i zapomniane, uwikłane w historię wysiedleń po II wojnie światowej.

Przed II wojną światową Radruż liczył ponad 2,5 tys mieszkańców - głównie narodowości ukraińskiej. Po wojnie /w latach 1945-1947/ większość mieszkańców wywieziono do ZSRR - podobny los spotkał także mieszkańców okolicznych terenów. Sama wieś została podzielona - tereny zachodnie znalazły się w granicy Polski zaś wschodnie po stronie ZSRR.

Dziś Radruż liczy ok 250 mieszkańców, którzy zajmują się głównie rolnictwem. We wsi istnieje ośrodek jeździecki ze stawem i miejscem do ujeżdżania koni.

Najcenniejszym i bardzo dobrze zachowanym zabytkiem tych okolic jest drewniana, grekokatolicka cerkiew św. Paraskewy z XVI wieku

Dojazd


Pokaż Radruż na większej mapie

Z Rzeszowa do Radruża jest ok 120 km. Samochodem jedzie się drogą E4 do Jarosławia, dalej przez Lubaczów do Horyńca Zdroju, z którego jest już niecałe 3 km do miejscowości. Bez większych problemów do Horyńca Zdroju można dojechać także pociągiem z Rzeszowa. Potencjalnych podróżnych czeka jednak przesiadka w Jarosławiu do tzw. kolejowej komunikacji zastępczej czyli po prostu zwykłego autobusu. Obsługiwany jest jednak normalnie przez PKP /bilety, konduktorzy/. W Horyńcu Zdroju taki autobus PKP dojeżdza i odjeżdza z dworca PKP. Jeśli ktoś nie chce się przesiadać może bezpośrednio do Horyńca Zdroju dojechać PKS-em.

Poniżej kilka fotografii z Radruża:

Cerkiew św. Paraskewy:

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska